Pokud jste nikdy o paranoi neslyšeli, pak se jedná o chorobu, která spočívá v nesmyslné žárlivosti či podezíravosti. Bohužel se ale o paranoie moc nemluví, i když by mělo, protože se jedná o nemoc, která každým rokem postihuje čím dál tím více žen.
Je možné tvrdit, že se jedná o nepodložený strach z toho, že se nás snaží druhá osoba nějakým způsobem poškodit.
Zajímavostí je, že choroba je tak rozšířená, že dosahuje podobných čísel jako deprese. Je opravdu nutné paranoiu za každou cenu řešit.
V dřívějších dobách paranoia postihovala nejčastěji ty, kteří užívali návykové látky. Dnes už se vyskytuje ale opravdu běžně.
Většinou začíná tak, že daná osoba cítí úzkost a to ať už ze špatně odvedené práce či čtením špatných zpráv.
Ptáte se, co je spouštěčem této choroby? Odpověď je mnohem jednodušší, než si myslíte. Mezi spouštěče můžeme zařadit nedostatek spánku nebo pití alkoholu. Pokud má žena sklony k nespavosti, pak může být velmi zranitelná. Paranoiou nejvíce trpí čerstvé maminky, jelikož neustále stávají ke svým novorozencům.
Co se týká alkoholu, pokud je ženou konzumován na splín, pak je možný vznik paranoi.
Často myšlenky, které jsou paranoické, se vyvrbují z různých zpráv, ale i zkušeností. Některé obavy z toho, co všechno by se vlastně mohlo stát, jsou opravdu nesmyslné a mnohdy mají velmi zdrcující dopady.
Tyto myšlenky vycházejí nejčastěji z instinktu pochopení světa, který je všude kolem nás. Pokud se k tomu ještě navíc přidají pocity úzkosti a mnohé další, člověk začne přemýšlet i nad tím nejhorším. Jestliže se paranoia uchytí, roste více a více s každou další obavou.
Často za ni může ale i genetická výbava nebo výchova. Pokud je totiž dítě vychováváno rodičem, který je paranoidní, pak je zde ta možnost, že dítě bude mít časem problémy oddělit strach od skutečné reality.
Je opravdu důležité nepropadat panice, pokud si nejsme stoprocentně jisti tím, že je tomu skutečně tak. Určitě si paranoiu nechcete přivodit ani vy.