Kdo by si dokázal představit působivější solitér v interiéru, než jakým je schodiště. Svým vzhledem, dispozicí či použitými materiály do značné míry může ovlivnit ráz celé místnosti. Není proto od věci se v tomto ohledu svěřit do rukou odborníků. Ano, je pravda, že návrh schodiště by měl vždy pocházet z rukou architekta či stavebního inženýra, který dokáže navrhnout konstrukční řešení. Důležité je ale i umístění. Zatímco v rodinných domech můžeme schodiště nejčastěji pozorovat v chodbách či vstupních halách, v mezonetových bytech jsou schodiště nejčastěji součástí obývacích pokojů.
Měli bychom mít na paměti, že schodiště je primárně provozní prvek, který obvykle spojuje dvě výškové úrovně. Ale také společenskou část (obývací pokoj) od soukromé (ložnice, dětský pokoj). Umístění schodiště přímo v obývacím pokoji je velmi moderní, jenže ne každému může vyhovovat. Hluk nebo pachy z kuchyně se mohou díky schodišti volně linout celým interiérem a to rozhodně není to, co bychom si představovali.
Další v potaz musíme brát i skutečnost, že schodiště v interiéru by mělo do jisté míry odrážet celkový vzhled. Stejné či podobné materiály či vzhledový typ vám tak pomohou tento prvek ještě více zakomponovat do místnosti.
Zábradlí tvoří nejenom ochranou funkci
Po schodišti nechodíme jen v dobré náladě, ale i neodpočatí, přepracovaní nebo nemocní. Bezpečnost v případě schodiště je tedy na prvním místě. Nesmíme však zapomenout ani na naše nejmenší, kteří mnohdy berou schodiště jako jedno velké dobrodružství. Zábradlí na schodiště je tak neopomenutelná součást schodiště, stejně jako je tomu v případě podest, schodišťových stupňů nebo ramen.
Na výběr je z nespočet materiálů a výrobních provedení. Někdo se rozhodne vsadit na nestárnoucí klasiku v podobě dřeviny, jiný zvolí pro své schodišťové zábradlí moderní nerezovou ocel nebo sklo.