Snad jen málokdo z nás si dovede představit život, aniž by měl k dispozici alespoň kousek zahrady, ať už u rodinného domu či chaty nebo chalupy. A není divu. Ačkoliv mnoho z nás žije ve městě, stále potřebujeme cítit alespoň částečně spojení s přírodou. Koneckonců, není náhoda, že si nikde tak dobře neodpočineme.

Samozřejmě, abychom se tam cítili dobře, je také potřeba, aby dobře vypadala, a zároveň nám zajišťovala dostatek pohodlí. To znamená například venkovní stín i během horkých letních dní, kdy je Slunce téměř nad hlavou.

pristresek1

K tomuto účelu se někdy používají stromy, avšak ačkoliv rozhodně stín poskytují, a navíc i pomáhají snižovat teplotu, nejsou k tomto účelu zcela ideální. Stíní totiž jen určitou krátkou část dne, ve chvíli, kdy je Slunce přesně nad korunou. A to ještě ne úplně – paprsky pronikají mezerami mezi listy. A to se mnoha lidem příliš nelíbí.

I proto se používají nejrůznější altány, pergoly a přístřešky, které vykonávají tuto funkci mnohem lépe. Jistě, je pod nimi tepleji, než pod stromem, navíc šumění vánku ve větvích, které je příjemné poslouchat, tady nenajdeme, avšak mají tu výhodu, že vytváří stín po celý den.

Navíc zde není potřeba na podzim uklízet hromady spadaného listí, což mnoho lidí také oceňuje. Jistě, v současné době se říká, že pro přírodu je nejlepší nechat listy na zemi, kde poslouží jako svého druhu hnojivo, avšak jen málokomu se pohled na zahradu plnou listů líbí.

pristresek2

Navíc je zde výhoda, že nemusíme čekat, až vyroste – altánek či přístřešek postavíme snadno za velmi krátkou dobu. Pokud se tedy na naší zahradě zatím žádný vzrostlý strom nenachází (a to je většina případů), pak je toto nejlepší řešení. Navíc nemusíme mít strach, že bude napaden a bude nutné jej pokácet.

Je tedy pochopitelné, proč se nejrůznější přístřešky staly tak populárními. Jejich výhody jsou zkrátka nepopiratelné, a je tedy pochopitelné, že je najdeme v nějaké podobě na téměř každém pozemku. Důvody tu koneckonců rozhodně jsou.