Každý z nás chce mít svůj dům co nejhezčí. A to se týká i jeho vnějšku. Zároveň však chceme, aby byla možná relativně snadná údržba. Právě proto najdeme na spodní části mnoha z nich kamenné obložení.

To má hned několik funkcí. Jednou z nich je samozřejmě ta estetická, kdy díky tomu dům lépe vypadá, avšak není jediná a ani zdaleka ta hlavní. Tou nejdůležitější službou, kterou obložení poskytuje, je usnadnění údržby.

obkladkamen3

V podstatě je princip jednoduchý – většina nečistot, ať už se jedná o prach z automobilů nebo o škody způsobené lidmi, je právě v té nejnižší části. Pokud zde dáme kamenné obložení, máme podstatně ulehčenou práci, neboť se mnohem lépe čistí než klasická fasáda. Ta na druhou stranu lépe „dýchá“, takže není doporučeno, aby byl obložen celý dům, s výjimkou zvláštních případů.

Ovšem aby skutečně plnila svůj účel, je potřeba vybrat správný druh kamene. Nejčastěji je používána břidlice či žula, které mají ty nejlepší vlastnosti pro tento účel. Ovšem otázkou je, kde je získat. Můžeme použít přírodní obkladový kámen, tedy ten, který si nasbíráme venku, nebo musí být speciálně upravený?

obkladkamen2

Jistě, je pravdou, že čistě přírodní kámen je podstatně levnější. Problém však je, že i tak je potřeba jej upravit, aby měl správnou strukturu povrchu a především aby se nelámal. To je důležité zvláště v blízkosti frekventované silnice, kde je dům vystaven prakticky neustálým otřesům způsobeným projíždějícími automobily.

Také je zde fakt, že upravený kámen se snadněji čistí. To oceníte zejména v případě, že vám na něj nějaký dobrák například nastříká grafitti. A čištění je potřeba, pokud chceme dům udržet v dobré kondici, nehledě na to, že během něj můžeme například najít i drobné praskliny, kterých bychom si jinak nevšimli, a postarat se o ně dříve, než se stačí rozšířit. A věřte, že to se rozhodně vyplatí.