Je jasné, že cokoliv dnes potřebujeme vědět, hledáme na internetu. Stačí se jen zamyslet, kdy jste si naposledy otevřeli například encyklopedii, abyste se něco dozvěděli. A je pravdou, že tato varianta je mnohem rychlejší a pohodlnější.
Navíc s tím, jak se naše poznání neustále rozšiřuje, není nutné kupovat stále nové knihy. To platí i o různých tématech. Je to tedy rychlejší, pohodlnější a v neposlední řadě také levnější. Zdálo by se tedy, že se jedná prakticky o ideální řešení.
Tak tomu ovšem není. Pravdou totiž je, že zde najdeme nejen pravdivé informace, ale také ty, které se na ní nezakládají. Proto je potřeba, abychom dokázali rozeznat, kterým z nich můžeme věřit a kterým nikoliv. A to může být pro některé lidi velký oříšek.
Problémem je v první řadě fakt, že máme tendenci být méně skeptičtí k tomu, co podporuje to, čemu již věříme, a naopak. Díky tomu snáze uvěříme tomu, čemu uvěřit chceme. Situaci nepomáhají ani algoritmy, které nám podsouvají informace a videa, která by se nám mohla líbit, což ve většině případů znamená taková, která podporují naši víru.
I to je důvod, proč se v posledních letech tolik rozmáhá víra v nejrůznější konspirace, ať už se jedná o vakcíny či plochou Zemi. A nejhorší na tom je fakt, že si naprostá většina lidí tuto skutečnost ani neuvědomuje.
Dobrá, co tedy můžeme dělat, abychom se tomu vyhnuli? To je poměrně jednoduché – je potřeba si informace, které se k nám dostávají, neustále ověřovat. Vždy je nutné se pídit po tom, jaký je jejich původní zdroj a čím jsou podloženy.
Samozřejmě, ani tento postup není stoprocentní, avšak pomůže nám odfiltrovat ty největší dezinformace. A to je důležité zvláště v současné době. Není to totiž ani zdaleka tak neškodné, jak by se na první pohled mohlo zdát. V některých případech to dokonce může stát i život našich blízkých – a to rozhodně není něco, co by kdokoliv z nás chtěl.