Určitě to znáte, prakticky všichni denně docházíme do zaměstnání. A na naše dospívající děti máme čím dál méně času. Je to určitě škoda, ale nedá se nic dělat. A když potom slyšíme, že jdou ven, tak jsme rádi, že zase nesedí u počítače. Jak se ale zeptáme, kam a co budou dělat, tak málokteré dítě nám dokáže přesně říci, jakou aktivitou se bude sám nebo s kamarády zabývat.
V dávných dobách, když jsme my ještě byli malý, využívaly se různé venkovní hry. Vzpomenete si na nějaké? Dnes už to tak není, už se málo hrají ty známé staré ale úspěšné hry. A pokud dnes nenajdeme děti na moderním dětském hřišti s různými prolézačkami a skluzavkami pak se bohužel nudí. Určitě znáte například tyto:
Vybíjená– kdo by si na ni nevzpomněl, vždyť i v samotné tělesné výchově je velmi oblíbená. Dětská hra s míčem, kterou zná snad každý. Protože právě míčem „vybíjíme“ spoluhráče a vyřazujeme je ze hry. Hry s míčem jsou velmi oblíbené právě i ve volném čase.
Slepá bába– pamatujete na zavázané oči šátkem? Ano nic na tom není, poté dotyčného několikrát otočíme doleva a doprava. A následuje chytání ostatních kamarádů, kdy roli zavázaného šátkem převezme ten, který je chycený.
Skákací panák– skutečně oblíbený, protože postačí pouhá křída a na zem jednoduše nakreslíme obyčejného panáka s čísly. Skákat můžeme jakýmkoliv způsobem.
Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum– děti si zvolí jednoho „velitele“ hry. Ten stoji otočený zády proti ostatním, následně odříká již zmíněný název hry a děti se během této malé chvíle snaží přiblížit k veliteli. Ten se vzápětí otáčí a nesmí vidět žádný pohyb hráčů. Pokud se někdo pohne, musí zpět na začátek.
Honzo vstávej– ty známé odpovědi o kolik kroků se máme přiblížit k jednomu zvolenému kamarádovi se všem jistě vybaví. Nebo jste snad zapomněli na ty žabí, slepičí, mravenčí a sloní kroky, kterými se k němu na jeho rozhodnutí můžeme přiblížit?