Na světě je asi jen málo zemí, ve kterých by lidé neznali jednu slavnou českou píseň. Když Jaromír Vejvoda psal v roce 1927 svou polku „Škoda lásky“, určitě netušil, že se právě pod jeho rukama rodí HIT STOLETÍ. Svou skladbu původně nazval Modřanskou polkou. Svůj definitivní název dostala až s otextováním od Václava Zemana.
§ O sedm let později získalo veškerá práva renomované pražské vydavatelství Jan Hoffman – vdova.
§ Obchodnice byla zřejmě všemi mastmi mazaná.
§ Vyplatila autorovi ubohých sto padesát korun a po pěti letech odprodala část nakladatelských práv americké firmě.
Zanedlouho se ve Státech prodal neuvěřitelný milión kusů Vejvodovy polky. Američané si ji ale otextovali po svém. Zemanova verze se jim zdála příliš ponurá. Po americkém otextování se prodalo několik dalších miliónů kusů.
§ Skladbu měli v repertoáru slavné osobnosti pěvecké scény té doby.
– Slavné ženské trio Andrew Sisters.
– Glenn Miller.
– Harry James.
– Benny Goodman.
Andrew Sisters měly v repertoáru dvě verze písně a jedna z nich se stala neoficiální hymnou amerického námořnictva.
Neslavný život slavného tvůrce
A jak dopadl její tvůrce? Oproti své skladbě století opravdu neslavně. Po únoru roku 1948 přišla rodina o hospodu, dům a Jaromír o kapelnickou licenci. Člověk, který se mohl za jednu píseň stát milionářem, pracoval za pár stovek jako skladník v ČKD. Jen tantiémy za americká vydání z něho mohly udělat opravdového boháče. Není bez zajímavosti, že slavnou píseň nazpíval i jeden z nejlepších tenorů naší doby, Luciano Pavarotti.
§ Píseň v mnoha zemích natolik zdomácněla, že ji mnohde považovali za svou národní píseň.
Německý ministr si byl takovým tvrzením natolik jist, že se dokonce vsadil.Pochopitelně prohrál. Když roku 1995 letěla posádka raketoplánu Discovery do vesmíru, používala ji jako budíček.