Shih-tzu je roztomilým psíkem milujícím společnost. Jak už je však výše uvedeno, zcela se dokáže přizpůsobit dennímu režimu svého majitele, tj. dokáže obývat gauč či křeslo a podřimovat, stejně tak dokáže si hrát s dětmi a podnikat delší procházky. Plemeno, které dlouhá léta patřilo mezi málopočetné a nebylo u nás příliš známé. Nyní se shih-tzu těší stále větší oblibě a dostává se více do podvědomí veřejnosti. Už není takovou raritou jako tomu bylo před dvaceti lety.
Shih-tzu je velmi oddaný svému pánovi a vyžaduje jeho přítomnost. Jedná se o velmi společenského tvora, který je však chytrý, inteligentní a značně všestranný. A nepřehlédnutelná je jeho noblesa a přirozená krása snoubící se s okázalou elegancí.
Pohled do historie
Jako první je třeba zmínit, že čínský shih-tzu v překladu znamená lví pes. Jednalo se o plemeno, které bylo považováno za posvátné a nebylo možné prodávat ani vyvážet za hranice Číny. Převážně tito psi byli váženým darem tibetského dalajlamy císaři a případně se stali i velmi vítanou součástí v podobě poplatku za mír. Samotný Buddha dle legendy byl vlastníkem malého psíka, natolik podobnému lvu, jenž mu byl dokonalým společníkem i ochráncem v případě nebezpečí.
Do Evropy se toto plemeno dostalo na začátku dvacátého století. Nicméně historie shih-tzu se píše po dlouhá století. I když původ je stále zahalen jistým tajemstvím. Ví se však, že tito psi byli chováni výhradně v tibetských klášterech a jen ti nejlepší byli poté vybíráni pro čínský císařský palác. Údajně jedna císařovna měla více jak sto těchto psíků.
Živý plyšák oplývající krásou i sebevědomím
Shih-tzu na první pohled nejprve zaujme svým impozantním vzhledem a vlající dlouhou srstí. Jeho krása podtržená sebevědomím je dokonalou symbiózou. Není uštěkaným psem, zatímco jeho mimika obličeje dokáže vyjádřit takřka cokoliv.
Shih-tzu a jeho základní rysy
Psík s kulatou hlavou a velkýma tmavýma očima. Pro předejití očního onemocnění a problémů, se plemeni svazuje srst na hlavě do culíčku neboli tzv. topu. Tím tak srst nedráždí oční rohovku a je eliminace problému. Jeho srst je nepřehlédnutelná. Při správné péči srst dosahuje až na zem. Nutno podotknout, že v dospělosti postačí psa česat jednou za tři dny. Důležitá je pravidelnost a česat psa od prvního dne, kdy si ho přinesete domů. Svou roli hraje i adekvátní výběr psí kosmetiky určen pro dlouhosrstá plemena.
Srst shih-tzu může mít jakékoliv zbarvení. V případě dvoubarevného psíka je žádoucí bílé zakončení na konci ocasu, bílá lysinka na hlavě, bílý vous i knír. Mezi oblíbené a rozšířené náleží černo-bílé zbarvení, stejně tak i zlato-bílé, tricolor apod.